
Torsdagarna i parken av Hilary Boyd Àr en riktigt fin tantbok om mormor Jeanie som firar 60-Ärsdag och ute i parken med sitt barnbarn. Jeanie vill inte pensionera sig, inte sÀlja sin affÀr och inte flytta till landet, fast maken insisterar. Hon vill fortsÀtta med sitt liv i London.

 Den glömda rosentrĂ€dgĂ„rden (The Rose Garden) av Marita Conlon-Mckenna berĂ€ttar om Molly som lĂ€mnas ensam nĂ€r hennes make David ovĂ€ntat dör i 
hjÀrtinfarkt. Deras hus i byn Kilfinn Àr charmigt men befinner sig till 
stora delar i förfall.
Den glömda rosentrĂ€dgĂ„rden (The Rose Garden) av Marita Conlon-Mckenna berĂ€ttar om Molly som lĂ€mnas ensam nĂ€r hennes make David ovĂ€ntat dör i 
hjÀrtinfarkt. Deras hus i byn Kilfinn Àr charmigt men befinner sig till 
stora delar i förfall.Vilka kulturella verk passar extra bra att lÀsa pÄ alla hjÀrtans dag? undrar: enligt O i veckans KulturfrÄga.

 
12 kommentarer:
Jag har för mig att En farlig förbindelse ocksÄ blev en film? Vet du?
Karin, jo, det finns en film men inte om Simone de Beauvoir och Jean-Paul Sartre.
Filmen hade vÀl ett helt annorlunda innehÄll??
Omöjlig kÀrlek ger den bÀsta lÀsupplevelsen. Man fÄr utlopp för sina tÄrar. TörnfÄglarna... den enda bok jag lÀst om...Àr ju den optimala lÀsningen / tittningen, för att rensa tÄrkanalerna.
Anna-Lena, finns mÄnga bra filmer, ser gÀrna sÄnt jag mÄr bra av, blir glad av. TörnfÄglarna lÀste jag först och sÄg filmatiseringen sen.
Sartre-boken lÄter riktigt intressant.
KlimakteriehÀxan, Sartre och de Beauvoir var ett intressant par, pÄ mÄnga sÀtt.
synd att hon inte fortsatte att sÀga nej. hon hade
haft mer tid Ät sitt eget utan honom. boken om rosentrÀdgÄrden har jag lÀst.
Mrs Calloway, de gifte sig aldrig men tror inte deras förhÄllande störde Simone de Beauvoirs skrivande.
"Torsdagarna i parken" har jag lÀst och den tyckte jag mycket om. Det finns onekligen en uppsjö av böcker just pÄ temat kÀrlek.
Znogge, livet handlar mycket om olika sorters kĂ€rlek đ§Ą
Tantbok?! Fin genrebeskrivning!
enligt O, sĂ„na böcker behövs ocksĂ„! đ
Skicka en kommentar