Öppet hav (2023) av Einar Kárason
En mörk och iskall vinternatt. Fem män ute på öppet hav. När fiskebåten oväntat kapsejsar och livbåten följer med ner i djupet tycks allt hopp vara ute. Men i sex timmar simmar sedan en man för att nå land. En egentligen omöjlig bedrift. Precis som i Stormfåglar och Tunga moln berättar Einar Kárason i Öppet hav om en tragisk olyckshändelse och hjältemod. Mannen som simmare och överlever i Öppet hav, lever fortfarande.
"De hjälptes åt med de flesta sysslor som hörde till fisket, förutom att kapten och styrman turades om att övervaka trålen, kocken hade sitt att stå i förutom att jobba med de andra på däck, maskinisterna såg till att motorn gick; andremaskinisten hade i och för sig inte någon examen i den vetenskapen men hade fått lära sig hur man sätter igång länspumparna, det var hans uppgift två gånger om dygnet.
De satt och snackade nere i kajutan till den siste man kom ombord och sen ytterligare ungefär en kvart medan de drack upp kaffet" Flera smakbitar: HÄR..
Einar Kárason läser ur Stormfåglar på isländska. Riktig trevligt att höra honom berätta om sitt författarskap.
17 kommentarer:
Otrolig bedrift! Klart intressant att läsa. Tack för tips!
Anna-Lena, en sann historia, riktigt bra bok.
Spännande. Förstår du isländska?
Lotten, isländska är ganska svårt att förstå, skönt att boken översatt.
Öppet hav läste jag i slutet av förra året. fullständigt otrolig historia
"Öppet hav" har jag läst. Vilken historia!
Mrs Calloway, verkligen, lyssnade på författaren som berättade att sjömannen lever fortfarande
Znogge, Einar Kárason är riktigt bra berättare.
Bra bok! Lyssnade på den och skrev om den i jaruari: https://klimakteriehaxan.blogspot.com/2025/01/ofrivilliga-vinterbadare.html
Klimakteriehäxan, läste Einar Kárason på isländska?
Jag skulle inte klara att simma i sex timmar. Det är en bedrift, det.
Sara, ännu omöjligare i iskallt vatten…
Gillade denna som jag läste ifjol. Gillar inte porrsidan som dyker upp hos dig efter några sekunder...
Paula, vill läsa mer av författaren
Tack för en spännande smakbit!
Cinnamon, en spännande sann händelse.
Nej det klarar jag inte. Har inte ens försökt.
Skicka en kommentar