Jag är anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och äga böcker, läser, fotograferar, periodvis läsare; läser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek är uppfylld, är gift med en bokläsare som älskar Fantomen. Som mormor och farmor läser jag även barnböcker. Jag mår bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker måste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den här bloggen:

09 mars 2025

Herscht 07769


Herscht 07769 : Florian Herschts roman om Bach (2023) av László Krasznahorkai.

Den ungerske mästaren László Krasznahorkai har skrivit en roman om dagens Europa – en roman som tydligt bär hans särmärke i samtidslitteraturen. Tanken på ett enat Europa går åt fanders, den melankoliska humorn blandas med avgrundsdjup sarkasm, tankarna svindlar och meningarna vindlar.

Kana är en stad någonstans i tyska Thüringen. De enda som visar något intresse för den ödsliga och försakade staden är nynazister. Stadens invånare betraktar å sin sida främlingarna med misstro och förakt. Bara Florian Herscht inbillar sig att han står på god fot med personer på båda sidor om konflikten. Han är vänlig och hjälpsam – och stark som få – men har en inneboende rädsla för tatueringar och är övertygad om att universum går mot sin undergång. För att varna alla om den annalkande katastrofen skriver han brev till förbundskansler Angela Merkel; brev som knappast förvånande lämnas obesvarade.
Endast Johann Sebastian Bachs musik kan erbjuda Florian tröst. Men så vandaliseras den store kompositörens grav av oskön graffiti, polisen söker vandalerna utan framgång, vargar strosar omkring i skogsbrynet – apokalypsen tycks närma sig med stormsteg.

"sedan Florian började jobba åt Bossen hade de tvättat bort graffiti från betongväggar, fallfärdiga hus, under broar, intill järnvägen, på tågvagnar, på brandväggar i förorter, det var nästan alltid sådana ställen, men från ett museum, det var helt oerhört och skandalöst även i hans ögon, och Bossen hade själv förklarat att de, det vill säga sådana där som förstör världen med graffiti, tack och lov aldrig ger sig på statyer, fontäner, slott, kyrkor eller museer för den skull, det lär vara en oskriven lag bland dem, men så detta, att ändå, och dessutom Bachhaus, han hade under alla omständigheter blivit förvånad" (sid 34) Flera smakbitar: HÄR.


Ett enda kapitel på 375 sidor men det flyter på bra.
Tankarna drar till W G Sebald och Thomas Bernhard.

12 kommentarer:

Znogge sa...

Jag har väldigt svårt för böcker som saknar styckeindelning eller kapitel. För övrigt låter det som en mycket speciell bok.

Ha en fin söndag!

Hanneles bokparadis sa...

Znogge, denna flöt på bra, jag tyckte om boken.

Mrs Calloway sa...

det låter som en bok jag vill läsa. styckeindelning behöver inte betyda så mycket. det beror på hur boken är skriven för övrigt. tack för smakebiten!

Hanneles bokparadis sa...

Mrs Calloway, boken är absolut läsvärd, intressant nutidsroman.

Lotten sa...

Tack för smakbiten, det var en bok som jag inte alls kände till.

Hanneles bokparadis sa...

Lotten, visst är det bra med Smakbiten och få tips om nya böcker!

femfemman sa...

Funkar inte. Inte med sådan tät text. Jobbar en hel del med att eleverna ska göra styckeindelning när de skriver sina texter. Förstår inte vitsen med att skriva på det här sättet.
God eftermiddag!

Hanneles bokparadis sa...

Anna-Lena, det funkar bra med denna författare och den här boken.

Cinnamon sa...

Det är jobbigt att läsa sådan tät text. Tror inte jag orkar det.

Paula sa...

Lyfter på hatten åt dig som orkar ta dig igenom den texten. Jag har just fått hem Bygdedjuret som var en tegelsten, nu undrar jag om jag ens ska påbörja boken. Ingen sängläsning i allafall. Tack för smak

Bokdivisionen sa...

Spännade titel!

Hanneles bokparadis sa...

Cinnamon, inte så märkligt när man kom in i det.