
Varför har jag (bil) körkort? DÀrför att jag körde upp i snöstorm dagen innan jag födde vÄrt 3:e barn, insÄg att svÄrt Äka spÄrvagn med mÄnga smÄbarn. Flytten till Sverige sinkade mig.
Varför minns jag sÄ tydligt första bilturen pÄ egen hand med nytt körkort? DÀrför att jag körde lÄng omvÀg, kom inte av rÀtt avfart.
Varför vill jag inte köra bil i vĂ€nstertrafik? DĂ€rför att jag inte har kommit pĂ„ tanken trots att jag Ă€r anglofil đŹđ§
Varför byter vi inte bil till en miljövÀnligare som gÄr pÄ el? DÀrför att vi kör korta strÀckor och svÀrsonens gamla Volvo i fint skick.
Varför tvÀttar jag bilen sÄ sÀllan? DÀrför att vi kör ganska sÀllan, bra kommunikationer, Äker gratis buss o spÄrvagn.

Varför? DÀrför! hos: KlimakteriehÀxan.
16 kommentarer:
Ack ja, vem har inte kört för lÄngt efter att ha missat en avfart ... det kan hÀnda mig vilken dag som helst!
FörvÄnad att du inte hyr bil i England, trodde du "kunde" vÀnstertrafik!
KlimakteriehÀxan, bekvÀma bussresor dÀr man hinner se 10 trÀdgÄrdar pÄ fem dagar, omöjligt hinna pÄ egen hand.
Kört för lÄngt, har ocksÄ hÀnt mig, vid sÄnt tillfÀlle.
Jag Äkte gratis inom min zon i Lidköping. I VÀrmland fÄr jag betala. Men det finns inget bil-alternativ för mig ÀndÄ.
Geddfish ℠vi Àr sÄ glada Ät vÄra tÀta bussturer, tar en kvart till Göteborg.
JÀttebra att kunna Äka buss och spÄrvagn och i en liten stad kan jag cykla och gÄ.
Ylva, toppen att ha olika möjligheter.
Bra jobbat. För en lantis var det naturligt att ta körkort sÄ snabbt som möjligt. Men det tog ett halvÄr för mej att lÀra ,Žmig köra bil. Född i slutet pÄ november, sÄ fick jag det inte förrÀn de sista veckorna pÄ gymnasiet. Men det gick bra att Äka buss 0ch rÀlsbuss ocksÄ. SÄ lÀnge det var dag... pÄ kvÀllen fick man stanna hemma. Go kvÀll!
Anna-Lena, jag hade sommarjobbat och sparat pengar till körkort, men det blev flytt till Sverige i stĂ€lletâŠ
Göteborg Àr mer generös mot sina pensionÀrer Àn Stockholm. HÀr kostar det pengar att Äka kommunalt. Förvisso Àr priset reducerat, men jag gillar inte vara beroende av bussar och tÄg och tidtabeller.
Du som varit i England sÄ mÄnga gÄnger har alltsÄ aldrig hyrt bil dÀr. Efter nÄgra dagar har man nÀstan glömt att man befinner dig pÄ fel sidan av vÀgen;-)
vi har ocksÄ en gammal trotjÀnare som tar oss dit vi behöver komma för att handla eller Äka till sommarhuset. Äker gÀrna buss. Äker ocksÄ tÄg men inte sÄ gÀrna. vi fÄr se vad bilprovningen tycker i fortsÀttningen
BP, jag behöver inte kolla tidtabeller för bussar gĂ„r ofta pĂ„ Hisingen đ
Mrs Calloway, vi har precis servat vÄr fina Volvo, skönt att ha bil fast vi inte kör sÄ mycket
Det Àr praktiskt men ocksÄ en frihet att ha körkort. Sedan behöver det inte innebÀra att man kör vart man Àn ska men det Àr bra att ha det.
Znogge, visst finns det bra alternativ, men skönt att ha bÄde bil och körkort.
Oss anglofiler emellan sÄ hÄller jag med dig, vÀnstertrafik gÄr fett bort.
kajsalisasblogg.wordpress.com
KajsaLisa, jag kör inte sjÀlv pÄ mina resor.
Skicka en kommentar