Jag Àr anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och Àga böcker, lÀser, fotograferar, periodvis lÀsare; lÀser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek Àr uppfylld, Àr gift med en boklÀsare som Àlskar Fantomen. Som mormor och farmor lÀser jag Àven barnböcker. Jag mÄr bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker mÄste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den hÀr bloggen:

22 april 2025

Göteborg 🧡 tisdagstrio


Göteborgssyndromet
(2025) av Sanna Kullin Àr en serieroman om att glömma bort hela sitt liv till förmÄn för en fantasi. Med stor humor och underbart svÀngiga 70-talsdoftande bilder.

En bok alla borde lĂ€sa, skriver recensenten i Göteborgs-Posten om Att ge upp har inte övervĂ€gts : Göteborgskvinnor i rörelse/r (2021) som berĂ€ttar om vad Göteborgs kvinnoorganisationer kĂ€mpat för i mer Ă€n ett sekel. År 2021 nĂ€r Göteborg fyllde 400 Ă„r Ă€r det ocksĂ„ 100 Ă„r sedan de första kvinnorna valdes in i Sveriges riksdag. Efter att röstrĂ€tten vunnits var motstĂ„ndet mot kvinnor i politiken lĂ€nge stort. I boken gĂ„r det att lĂ€sa om framgĂ„ngar -- och misslyckanden -- i arbetet för kvinnors lika rĂ€ttigheter, möjligheter och villkor.

Lina Ekdahl utanför Stadsbiblioteket, en av Göteborgs fem brunnslockspoeter, fyndade hennes poesibok pÄ loppis. NÀsta gÄng du promenerar i Göteborg sÄ titta nerÄt mot gatan.
Göteborg har utnÀmnts till Unesco city of literature i det internationella nÀtverket för kreativa stÀder. Lycka att bo i Göteborg om man gillar litteratur.

Göteborg - författare eller handling frÄn Göteborg (Glenn har namnsdag) - tisdagstrio hos: RobertW

22 kommentarer:

femfemman sa...

Det Àr alltid trevligt att lÀsa böcker dÀr man kÀnner igen platserna som nÀmns.Man kan göra sig en bild av det som hÀnder i boken. T.o.m min födelseort, RÄngedala, har funnits ned i nÄgra böcker av polis Mattijs.

Mösstanten sa...

Har inte lÀst nÄgot av detta, inte ens en enda dikt pÄ ett brunnslock. Har inte sett nÄgon. Men senast jag var i Göteborg var pÄ en begravning sÄ att jag inte sÄg nÄgon brunnslockspoesi dÄ var kanske inte sÄ konstigt.

KlimakteriehÀxan sa...

Göteborg kÀnns som en bokstad inte minst för den Ärliga bokmÀssans skull. Vill gÀrna besöka den igen, det börjar bli lÀngesen nu.

Hanneles bokparadis sa...

KlimakteriemĂ€ssa, det hĂ€nder mycket litterĂ€rt i Göteborgs 25 bibliotek varje vecka, mĂ„nga internationella författare pĂ„ besök. BokmĂ€ssa och mycket annat, stortrivs 🙂

Hanneles bokparadis sa...

Anna-Lena, igenkÀnning höjer lÀsningen, samtidigt kul att besöka nya platser i lÀsfÄtöljen.

Hanneles bokparadis sa...

Mösstanten, brunnslockspoesi har spritt sig till mÄnga orter.

Ylva sa...

Vad kul att Göteborg Àr med i Unesco! Vi Àr ocksÄ med som immateriellt kulturarv med muntligt berÀttande i Sagobygden.

Znogge sa...

IgenkÀnning tycker jag tillför lÀsningen en extra dimension. Nu skrivs det sÀkert betydligt mer om Göteborg Àn om vÄr lillhÄla men nÄgra böcker utspelar sig hÀr.
Ha en fin dag!

Hanneles bokparadis sa...

Ylva, muntligt berÀttande i Sagobygd lÄter trevligt.

Monika sa...

Brunnslockspoesi har vi i Lund ocksĂ„, sĂ„ jag vet inte om jag har sett det pĂ„ bĂ„da stĂ€llena eller bara ett av dem 🙂

Hanneles bokparadis sa...

Monika, brunnslockspoesi finns i mÄnga stÀder, jÀttetrevligt.

Hanneles bokparadis sa...

Znogge, igenkĂ€nning höjer lĂ€sningens vĂ€rde. Kul med lokala författare, finns Ă€ven pĂ„ Hisingen, vi har Ă€ven en egen bokmĂ€ssa! 🙂

Mrs Calloway sa...

det verkar onekligen hÀnda en del litterÀrt i Göteborg. vÀrldens vackraste brunnslock finns annars i Japan.

Cinnamon sa...

Tack för tipsen!

Lotten sa...

Tack för tre spÀnnande tips!

Hanneles bokparadis sa...

Mrs Calloway, hoppas du visar bild pÄ den!

Hanneles bokparadis sa...

Lotten, försökte plocka lite varierande.

Hanneles bokparadis sa...

Cinnamon, olika men bra allihopa.

Anonym sa...

Nya titlar för mig! Vill lÀsa alla tre! Mariabokologen

Hanneles bokparadis sa...

Maria, alla tre Àr bra och lÀsvÀrda.

Robert W sa...

Vad kul med brunnslockspoesi. /Robert W

Hanneles bokparadis sa...

Robert W, eller hur, finns i mÄnga stÀder.