Jag är anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och äga böcker, läser, fotograferar, periodvis läsare; läser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek är uppfylld, är gift med en bokläsare som älskar Fantomen. Som mormor och farmor läser jag även barnböcker. Jag mår bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker måste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den här bloggen:

12 juni 2025

Efter Sapfo av Selby Wynn Schwartz


Efter Sapfo (2025) av Selby Wynn Schwartz, nominerad till Bookerpriset 2022. Hon är doktor i jämförande litteraturvetenskap.
Ett vimmel av författare, konstnärer, skådespelerskor, översättare och mytologiska sierskor vävs samman i Selby Wynn Schwartz tidsöverskridande roman om kreativitet, frihet och tillblivelse i Sapfos efterföljd. Lina Poletti - Sarah Bernhardt - Colette - Eleonora Duse - Joséphine Baker - Virginia Woolf - Natalie Barney - Gertrude Stein - Romaine Brooks - Nancy Cunard och många fler...  bernur har läst: HÄR.

En bok som gjorde starkt intryck på mig, fick nästan lust att börja studera grekiska, bli riktigt nördig över Sapfos texter. Alla dessa starka kvinnor som studerade och gjorde saker som ingen uppmuntrade i deras omgivning, i männens värld.












Dottoressa Anna Kuliscioff
År 1890 lyckades dottoressa Kuliscioff på något sätt bli inbjuden till Filosofiska sällsapet vid Milanos universitet, där ingen kvinna någonsin hade föreläst förut. Till sitt föredrag valde hon titeln Männens monopol. Rn vacker dag i april tog Anna Kuliscioff tillfället i akt att förklara för de församlade männen hur äktenskapet i grund och botten var en förnedring av kvinnan. Filologerna torde veta mycket väl, påpekade hon, att patria potestas inte var något annat än latin för fäder som sålde sina döttrar billigt till just de män som förgripit sig på dem.
(sid 26)

6 kommentarer:

Mösstanten sa...

Men så intressant! Tack för tipset!

Hanneles bokparadis sa...

Mösstanten, en intressant bladvändare.

Klimakteriehäxan sa...

Om du ska satsa på grekiska får du jobba ... men jag vet att det går, har en kompis som gjort det! Lycka till!

Hanneles bokparadis sa...

Klimakteriehäxan, maken har lärt sig lite hindi, både skriva och läsa. Anne Carson är professor i klassiska språk, grekiska.

Znogge sa...

Ja, tänk så många fantastiska kvinnor det funnits under årens lopp och kvinnor som uppmärksammades minimalt. Tur att man ser dem med andra ögon i dag.

Hanneles bokparadis sa...

Znogge, och bra att kvinnor i väst har chans att leva som de vill.