Jag är anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och äga böcker, läser, fotograferar, periodvis läsare; läser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek är uppfylld, är gift med en bokläsare som älskar Fantomen. Som mormor och farmor läser jag även barnböcker. Jag mår bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker måste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den här bloggen:

26 juni 2025

Handbok för städerskor av Lucia Berlin

Lucia Berlin föddes 1936 i Alaska och familjen flyttade runt till olika stater i USA, men de bodde också under flera år i Santiago i Chile. Som vuxen bodde Berlin både i USA och i Mexiko. Berlin fick fyra söner och försörjde dem ofta själv genom olika arbeten, som till exempel städerska, telefonist och lärare.
Handbok för städerskor av Lucia Berlin fick jag köa länge för på biblioteket, boken innehåller fina varierande noveller, skrivna med humor, delvis självbiografiska. Titelnovellen berättar om det fattiga osynliga livet när man städar andras hem.

"Städerskor: Ni kommer att få er beskärda del av frigjorda kvinnor. Första steget är en aktivitetsgrupp; andra steget är en städerska; tredje skilsmässa." (sid 49)

"29th är min hållplats också, men jag måste åka hela vägen ner till centrum för att lösa mrs Jessels check. Om hon betalar med check en gång till slutar jag. Dessutom har hon aldrig några småmynt till min biljett. Förra veckan fick jag åka hela vägen till banken med en egen tjugofemcentare och så hade hon glömt att skriva under checken." (sid 41)

Novelltolvan i juni: Lucia Berlin hos: Ugglan.

6 kommentarer:

Klimakteriehäxan sa...

Har tänkt läsa. Men när?

Hanneles bokparadis sa...

Klimakteriehäxan, korta fristående kapitel.

Mrs Calloway sa...

har du läst tandläkarnovellen? den är mästerlig. läste den förra gången jag höll på med Lucia Berlin

Hanneles bokparadis sa...

Mrs Calloway, det har jag nog gjort, Lucia är mästerlig berättare.

Znogge sa...

Tack för tipset. Den låter inte fel alls.

Hanneles bokparadis sa...

Znogge, jag gillar Lucia Berlin.