Jag är anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och äga böcker, läser, fotograferar, periodvis läsare; läser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek är uppfylld, är gift med en bokläsare som älskar Fantomen. Som mormor och farmor läser jag även barnböcker. Jag mår bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker måste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den här bloggen:

01 maj 2025

årets bästa böcker 📚 kultur

Tre ganska olika böcker jag tyckte om:
Vithet (Kvitleik 2025) av Jon Fosse
En man kör iväg med bilen utan att veta vart han ska och kommer till slut in på en skogsväg med djupa hjulspår. Han stannar inte förrän bilen kör fast. Det börjar snöa, det blir mörkt och kallt.

Intermezzo (2024) av Sally Rooney
Bröderna Peter och Ivan Koubek har inte mycket gemensamt. Peter, manniskorättsadvokat i trettioårsåldern, är karismatisk och framgångsrik på ytan men kämpar i själva verket med att få kontroll över sitt liv. Hans tio år yngre bror Ivan är en allvarsam schackspelare, tyngd av stämpeln som före detta underbarn. Brödernas far har precis gått bort och sorgen får avståndet mellan dem att växa.

Baumgartner (2024) av Paul Auster, hans sista bok berättar om skrivande, fantomsmärtor, kärlek och sorg. Änkeman, författare, professor vid Princeton, efter en dålig morgon förändras saker till det bättre.

Vilken bok är Årets Bok för dig?
undrar enligt O i: veckans Kulturfråga.

8 kommentarer:

Klimakteriehäxan sa...

Inser att jag läste väldigt få böcker som gavs ut 2024. Sally R vill jag gärna läsa.

Mösstanten sa...

Såna frågor är alltid svårt att svara på men det här är tre intressanta tips, tycker jag.

Hanneles bokparadis sa...

Klimakteriehäxan, läst flera men kanske inte bokpärlor.

Hanneles bokparadis sa...

Mösstanten, visst är det svårt rangordna böcker men dessa gillade jag.

Znogge sa...

En väldigt svår fråga att svara på. Jag läser nog minst tre böcker i veckan i alla fall och att sedan rangordna är inte helt enkelt. Läsupplevelser är så olika och svåra att jämföra men det är ändå vissa böcker som man verkligen känner har det där extra.

Hanneles bokparadis sa...

Znogge, svårt men jag tänker att böcker man kan tänka sig läsa om är bra böcker.

enligt O sa...

Kul med tips på böcker jag inte läst. Däremot var jag lite besviken på Intermezzo.

Hanneles bokparadis sa...

enligt O, vet att alla inte gillade Intermezzo.