Jag är anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och äga böcker, läser, fotograferar, periodvis läsare; läser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek är uppfylld, är gift med en bokläsare som älskar Fantomen. Som mormor och farmor läser jag även barnböcker. Jag mår bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker måste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.
Leta i den här bloggen:
01 maj 2025
Tidningen Vi nr 4 2025
Tidningen Vi nr 4 2025 har en intressant intervju med Lina Wolff. Recension av Isabella Nilssons Tomhet och ömhet av: Björn Kohlström.
Tidningen fanns alltid i mitt föräldrahem och som barn tyckte jag den var gräsligt tråkig och flärdlös. I dag skulle jag uppskatta den på ett annat sätt. Önskar en fin Valborg!
2 kommentarer:
Tidningen fanns alltid i mitt föräldrahem och som barn tyckte jag den var gräsligt tråkig och flärdlös. I dag skulle jag uppskatta den på ett annat sätt.
Önskar en fin Valborg!
Znogge, finns mycket intressanta artiklar i Vi, även litteratur, har prenumererat många år.
Skicka en kommentar