
Lyssnat live på Herbert Blomstedt, 97 år, dirigera Beethoven symfoni 2 och 7 med Göteborgs Symfoniker. En av världens främsta dirigenter. Efter många år som chefsdirigent för San Francisco Symphony och Gewandhausorkestern i Leipzig gästar regelbundet de stora orkestrarna i Wien, Paris och Berlin. En minnesvärd kväll med Ludwig van Beethoven, som rolig att spela, full av överraskningar. Lyssna: HÄR.
1 Vad är det högsta du varit? Empire state building New York 381 m 102 våningar.
2 Vad är det lägsta du varit? Fröå gruva schaktet 95 m djupt.
3 Hur nära ekvatorn har du kommit? kanske Rom.
4 Har du testat något extremt, som att hoppa bungy-jump eller fallskärm? ätit våfflor i Toppstugan Åreskutan på 1420 meters höjd.
5 Finns det någon gång du har känt dig ”på toppen av världen” – bokstavligt eller bildligt? Kustvandring i Cornwall.
Högt och lågt Fem en fredag hos: ElisaMatilda.
22 kommentarer:
Det finns mycket fin musik på SVT-Play.
Mösstanten, ja men nu satt jag i fullsatt konserthus i Göteborg live.
Tänk att vara aktiv i så hög ålder, det är verkligen fantastiskt!
Själv har jag besökt Burj Khalifa som är världens högsta byggnad. Imponerande och intressant. Under jord är jag inte road av men det blev en grotta i Turkiet. Jag har varit söder om ekvatorn och det var när jag var i Brasilien.
Önskar en fin fredag!
Znogge, det är få förunnat, han fick lite stöd att gå upp på podiet, minnesvärd konsert. Tog en drink med dottern i Göteborg i 34:e våningen, räcker gott.
det högsta var ju då Åreskutan egentligen! har också varit i Empire State Building. lite kusligt att se plan som närmade sig
Mrs Calloway, lutade mot väggen i Empire State Building och kände när byggnaden rörde sig med vinden...
Å vad fint det verkar vara i Cornwall! Dit skulle jag vilja åka :-)
Att Cornwall är en höjdare om än inte mätt i meter, det kan jag absolut tro.
Klimakteriehäxan, Cornwalls kust var några hundra meter över havet, lite läskigt på vissa ställen.
Nilla, min dröm som uppfylldes när sonen kunde följa med.
Jag har vandrat upp på Kebnetjåkka, Kebnekajses lilltopp.
Du har sett en del av världen läser jag, häftigt! Häftigt också med en så gammal dirigent, hade varit trevligt att njuta av....
Önskar dej en trevlig å solig helg!
Pampigt stycke! Hade gärna lyssna live.
Tänk att få leva ett så bra liv att man är aktiv i drn åldern.
Har också varit uppe i Empire State building. Man är så högt så svindelkänslan försvinner.
Vandrade i Dolomiterna för några år sedan. Då var vi uppe på 3200 m höjd. Tror att jag firade med en drink på topprestaurangen.Var rätt slut efter en tuff vandring. Ner till kabinbanan gick vi på asfalterad väg.. Lättgånget men tråkigt.
Önskar dej en god kväll. //Anna-Lena
Tack för ett gott skratt här:-) Inte visste jag att äta våfflor uppe på Åreskutan är nåt extremt - hahaha:-)
Att du rankar kustvandringen i Cornwall så högt förstår jag helt och hållet Cornwall är mycket speciell på alla sätt och vis.
Nu hamnar jag åter på Bitcoin här hos dig. Åreskutan kunde vi i nte åka upp till med liften på sommaren, det är jag evigt tacksam för. Klassisk musik är dessvärre inget jag fastnat för även om jag provar lyssna med jämna mellanrum och gillar Kontrapunkt. Trevlig helg
Ylva, vilken häftig erfarenhet.
professor, när jag ser tillbaka så har det blivit ett och annat trevligt.
BP, i mitt liv är Åreskutan extremt, mitt första barnbarn var 9 månader, dottern bar henne på ryggen, lite klättring för att komma upp sista biten.
Anna-Lena, fin konsert, köpte biljetter redan i augusti, dirigenten behövde lite stöd för att komma upp på podiet. Dolomiterna låter intressant.
Paula, det var hiss i Åreskutan, resten fick vi klättra upp. Dottern bar mitt 9 månaders barnbarn på ryggen. Klassiskt är fint live.
Jag har nog ingen högt och låg:are. Föredrar plan mark 😂. Men kul att besökt en del platser.
SaraMadeleina, omväxling förnöjer.
Skicka en kommentar