Jag är anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och äga böcker, läser, fotograferar, periodvis läsare; läser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek är uppfylld, är gift med en bokläsare som älskar Fantomen. Som mormor och farmor läser jag även barnböcker. Jag mår bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker måste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den här bloggen:

20 april 2025

Spricktand av Tanya Tagaq


Spricktand (2025) av Tanya Tagaq,
som är kanadensisk inuitisk sångare, känd för sin strupsång. Romanen blandar memoar, fiktion, poesi och inuitisk mytologi. Tanya Tagaq utforskar en värld där gränserna mellan gott och ont, djur och människa, offer och förövare, verkligt och inbillat suddas ut, men där kärlekens kraft består.

"Vårsmältan väcker lukter som blåser liv i vår maniska längtan efter förändring. Luften är så ren att man kan känna skillnad på lukten av slät och skrovlig sten. Man kan känna lukten av strilande vatten över skiffer.
    Lav luktar sött. Den gröna laven luktar inte som den svarta. Det som luktar om våren är allt som dog i höstas och allt som gror i år; de gamla lavarna visar de unga hur man växer.
    Frosten tar livet till fånga och stoppar tiden. Smältan befriar det. Vi känner luktspår av förra hösten och den nya förruttnelsen, av allt det som stupade i vinterna järngrepp. Den globala uppvärmningen väcker de djupaste lukterna och lockar sägner ur permafrosten. Vem vet vilka minnen som begravs långt ner under isen? Vem vet vilka förbannelser?
" (sid 15)  Flera smakbitar: HÄR.

18 kommentarer:

Robert W sa...

Inte illa om man kan känna skillnad på lukten av slät och skrovlig sten. Tack för smakbiten!

Hanneles bokparadis sa...

Robert W, lever man nära natur känner man mer.

femfemman sa...

Tycks ha fått någon gen från hundsläktet. 😃 Kanske är så att även människor kan träna upp luktsinnet.Eller att vi föds med olika förutsättningar. Ha en fin påskdag!

Hanneles bokparadis sa...

Anna-Lena, människor kan nog träna alla sina sinnen, försämras i stressig miljö.

Bokdivisionen sa...

Jag var tvungen att tänka riktigt länge på vad jag tyckte om den här boken. Den växte sedan jag lyssnat till Tagaq och översättaren. Skrev en recension igår som kommer om någon vecka eller så.

Lotten sa...

Den här boken känns det som att det är många som läser nu.

Monika sa...

Det har varit svårt att missa den här boken. Det verkar vara många som läser den.

Hanneles bokparadis sa...

Bokdivision, en annorlunda bok, många fina delar.

Hanneles bokparadis sa...

Lotten, en läsvärd annorlunda bok.

Hanneles bokparadis sa...

Monika, det förvånar mig inte, en fin tänkvärd bok.

enligt O sa...

Tack för smakbiten. Den vill jag läsa!

Paula sa...

Ja denna var speciell på många sätt och inte så enkel att sätta ord på vilket intryck den förde med sig. Glad att jag läst den, tack för smakbit

Hanneles bokparadis sa...

Paula, visst är boken läsvärd.

Hanneles bokparadis sa...

enligt O, kul att läsa lite annorlunda böcker.

Anonym sa...

Den vill jag läsa!

Znogge sa...

Tack för smakbiten! Min första tanke var på hund när jag läste om luktsinnet för så utvecklat är inte vårt.

Önskar en fin påskdag!

Hanneles bokparadis sa...

Znogge, hundar är fantastiska, fast de inte kan beskriva sina luktupplevelser. Önskar detsamma!

Mrs Calloway sa...

jag tyckte mycket om boken. men det var synd att intervjuaren inte klarade sin uppgift