Jag är anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och äga böcker, läser, fotograferar, periodvis läsare; läser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek är uppfylld, är gift med en bokläsare som älskar Fantomen. Som mormor och farmor läser jag även barnböcker. Jag mår bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker måste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den här bloggen:

25 maj 2025

En annan doktor Glas av Malin Lindroth


En annan doktor Glas (2025) av Malin Lindroth
Stockholm, 1910-tal. I dagrummet på Långbro sinnessjukhus sitter varje morgon en kvinna och väntar på att bli hämtad av sin make, som aldrig kommer. En yngre medpatient, som även är journalist, börjar göra henne sällskap, och när hon skrivs ut får hon med sig en lapp med makens namn och adress, tillsammans med uppmaningen att söka upp honom. Maken visar sig vara Hjalmar Söderberg, och kvinnan är författarens hustru Märta. bernur har läst: HÄR.

Det kom en tid av tystnad. Jag väntade på hans avvisande - en utskällning, ett frostigt brev, kanske en myndig knackning på dörren till mitt hyresrum vid en olämplig tidpunkt på dygnet - men Redaktören tog inte kontakt.
    Han kände mig väl. Han hade alltid vetat hur han skulle göra för att skada mig. Det värsta han kunde göra var att lämna mig i tystnad.
    Jag behövde inte Redaktörens kärlek,  inte hans beröm eller ens hans respekt, men att leva utan svar blev outhärdligt. Uppenbarligen hade han lurat mig själv. Jag var inte en sanningssägare, en som klarade av att slänga mina ord rakt ut i universum och lita på att de bar och hade betydelse trots att inget kom tillbaka.
(sid 76) Flera smakbitar: HÄR.

14 kommentarer:

Robert W sa...

Lustigt med böcker som skapar nya böcker av andra författare. Bengt Ohlsson har ju (som du givetvis vet) skrivit romanen Gregorius, där vi får historien från Hjalmar Söderbergs roman berättad av pastor Gregorius. Tack för smakbiten!

Hanneles bokparadis sa...

Robert W, så blir det med populära böcker ibland. Bengt Ohlssons bok har jag inte läst, men Fru Gregorius av Åsa Nilsonne är intressant.

Znogge sa...

Tack för smakbiten. Boken låter intressant tycker jag. En bok leder till en annan bok.

Ha en fin söndag!

Hanneles bokparadis sa...

Znogge, Malin Lindroths bok är annorlunda läsning, tar upp tidiga 1900-talets begränsade kvinnoliv.

Mrs Calloway sa...

jag har läst en skakande biografi om paret Söderberg. stackars hustru. tack för smakebiten. får nog läsa den boken också

Hanneles bokparadis sa...

Mrs Calloway, ibland vill man inte läsa alltför tråkiga historier, om kvinnors liv förr.

Lotten sa...

Fascinerande hur många böcker det finns om Doktor Glas och hans fru. Jag läste Dosan för många år sedan, den var bra.

Hanneles bokparadis sa...

Lotten, det kan bli fler böcker…

Rämmengården sa...

Tack för smakbiten

Hanneles bokparadis sa...

Rämmegården, Malin Lindroth har skrivit flera intressanta böcker, där hon lyfter kvinnor.

Paula sa...

Låter intressant, ska kolla upp, jag hamnar hela tiden på reklamsidor hos dig, så irriterande,

Hanneles bokparadis sa...

Paula, intressant annorlunda bok.

Monika sa...

Jag är inte alls glad i att man stjäl andra författares historier och karaktärer för att hitta på egna historier.

Hanneles bokparadis sa...

Monika, ganska vanligt med recycling av kända böcker och filmer, intressant med igenkänning.