Jag Àr anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och Àga böcker, lÀser, fotograferar, periodvis lÀsare; lÀser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek Àr uppfylld, Àr gift med en boklÀsare som Àlskar Fantomen. Som mormor och farmor lÀser jag Àven barnböcker. Jag mÄr bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker mÄste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den hÀr bloggen:

10 juni 2025

öar 🏖 tisdagstrio

Aleksandr Solzjenitsyn och jag har varit pÄ samma plats, fast jag kom dit femtio Är senare. Besökt Solovetskij klostret vid Vita havet, som hÀndelserna handlar om i En dag i Ivan Denisovitjs liv. Nu Àr det munkkloster igen, dÄ ett sovjetiskt arbetslÀger under Gulag-tiden.
Aranöarna (The Aran Islands 1907) av John Millington Synge (1871-1909) en irlĂ€ndsk nationaldramatiker. Ön dĂ€r man fortfarande pratar iriska. Ska dit i sommar.
Mot fyren (To the Lighthouse 1927) av Virginia Woolf berÀttar om den dag (vid ön St Ives i Cornwall), dÀr Mrs Ramsays familj med Ätta barn bor i sommarvillan pÄ ön. Deras son James högsta önskan Àr att Äka pÄ utflykt till fyren. Sett fyren Godrevy pÄ avstÄnd.

Öar
- tisdagstrio hos: RobertW

24 kommentarer:

Cinnamon sa...

Har inte lÀst nÄgon i din trio. Tack för tipsen!

Mösstanten sa...

TÀnk jag minns inte att En dag i Ivan Denisovitjs liv utspelas pÄ en ö. Men en bra bok Àr det ju och likasÄ Mot fyren som jag hade stor glÀdje av att lÀsa. Boken om Aranöarna Àr sÀkert ocksÄ intressant.
Fin trio.

Hanneles bokparadis sa...

Cinnamon, alla Àr bra lÀsvÀrda.

Hanneles bokparadis sa...

Mösstanten, de´t framkommer inte sĂ„ tydligt i boken, klostret var fĂ€ngelse med vĂ„ningssĂ€ngar, fullt med fĂ„ngar.

femfemman sa...

Är ju stor Ă€lskare av Cornwall, sĂ„ den sista boken ska försöka kolla upp. Bara för att fĂ„ uppleva atmosfĂ€ren.

Znogge sa...

Vilken spÀnnande trio och visst Àr det nÄgot speciellt med öar.
En intressant resa som vÀntar dig. HÀr blir det nog ocksÄ en ö men en svensk sÄdan.
Ha en bra dag!

Mrs Calloway sa...

har lÀst alla i din trio. men jag sÀger som Mösstanten att jag inte mindes att En dag i Ivan Denisovitjs liv utspelar sig pÄ en ö. har ocksÄ boken om Aranöarna

Hannele sa...

Mrs Calloway, fÄngarna vistades ju inte ute, och det var inte kÀnt att fÄnglÀgret var Solovetskij klostret.

Hannele sa...

Anna-Lena, igenkÀnning Àr trevligt.

Hannele sa...

Znogge, att besöka Aranöarna Àr en gammal dröm.

Monika sa...

LĂ€st dem har jag inte, men Aranöarna har jag besökt. DĂ€r Ă€r jĂ€ttefint 🙂

Amanda Kanterfors sa...

Vilka spÀnnande böcker, har inte lÀst nÄgon utav dem. De Àr helt nya för mig :)

Hanneles bokparadis sa...

Monika, lÀst om Aranöarna och lÀnge velat besöka.

KlimakteriehÀxan sa...

Har hört om Aran-öarna, lÄter spÀnnande! De andra tvÄ har jag lÀst, fast för lÀnge sen.

Hanneles bokparadis sa...

Amanda, böckerna Ă€r ju ganska gamla, en över hundra Ă„r 🙂

Hanneles bokparadis sa...

KlimakteriehÀxan, lÀst mycket intressant om Aranöarna, mÀrkligt att folk bosatte sig dÀr.

Robert W sa...

SÄ roligt att man hÄller iriskan vid liv.

Lotten sa...

Mot fyren stÄr pÄ den dÀr lÄnga nyfiken-pÄ-listan

Hanneles bokparadis sa...

Robert W, mÄnga minoritetssprÄk har fÄtt lyft.

Hanneles bokparadis sa...

Lotten, nu finns en nyöversÀttning av Margaret BackgÄrd.

Anonym sa...

Vad spÀnnande att gÄ i Solzjenitsyns fotspÄr, att besöka klostret som dÄ var lÀger vid Vita havet. Jag blir sugen pÄ att lÀsa hans bok. Mot fyren tyckte jag mycket om. Arans öarna blir jag nyfiken pÄ. / Maria Bokologen

Helena pÄ FREEDOMtravel sa...

Det Àr nÄgot speciellt med öar!! Har inte besökt dessa ... (eller lÀst böckerna) Tack för inspiration! :)

Hanneles bokparadis sa...

Maria, vÀldigt intressant och annorlunda resa.

Hanneles bokparadis sa...

Helena, annorlunda resor och böcker.