Jag är anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och äga böcker, läser, fotograferar, periodvis läsare; läser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek är uppfylld, är gift med en bokläsare som älskar Fantomen. Som mormor och farmor läser jag även barnböcker. Jag mår bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker måste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den här bloggen:

07 juli 2025

Inlåst av Johanna Holmström


Inlåst (2003) av Johanna Holmström, född 1981 och bosatt i Helsingfors. Hon skrivit en bok om Märta Tikkanen, Borde hålla käft (2020).

I novellen Inlåst diskuterar Två syskon vad de ska göra med sina åldrande föräldrar. Systern Annicka är tjugonio och vill inte ha föräldrarna hemma hos sig. de träffas väldigt sällan. Moder klarar inte av att ta hand om fader ensam.

"Mamma tittar för mycket på TV. Hon är rädd för både ungdomar och utlänningar, och har ansökt om att få fyra lås på dörren i stället för ett. Hyresvärden Houtinen skakade på huvudet och muttrade åt henne, på ett sådant sätt att hon inte frågade flera gånger." (sid 58)

Novelltolvan
i juli: Johanna Holmström hos: Ugglan.

7 kommentarer:

femfemman sa...

Gamla föräldrar; både en stor tillgång men också ett ok. Men det var många år sedan det fanns någon förälder att oroa sig för/glädjas åt. Nu är det jag och C-E som är de "gamla" föräldrarna.Hoppas att vi slipper bli ok för döttrarna. Tänkvärt i novellform...

Hannele på Hisingen sa...

Anna-Lena, svåra beslut när de inte längre kan ta hand om sig själva.

Znogge sa...

Det är inte alltid helt lätt med gamla föräldrar som inte riktigt kan ta hand om sig själv. Samtidigt är det en förmån att ha föräldrarna kvar.

Hanneles bokparadis sa...

Znogge, många önskningar och ibland olika viljor.

Mösstanten sa...

Johanna Holmström är jag mycket nyfiken på. Hittills har jag inte läst något av henne så det ska bli spännande att bli lite bekant med hennes verk. Det här är också en bra påminnelse om Själarnas ö som jag har i läslistan.

Hanneles bokparadis sa...

Mösstanten, samma här, inte så bekant med henne.

Mrs Calloway sa...

allt är utlånat här. en enda titel lyckades jag få med mig hem från biblioteket.
jag har läst ett par romaner som jag gillat