1 Vilket är svårare för dig, att sätta igång eller sätta punkt? ibland svårt sätta igång, men duktig på att avsluta..
2 Hur brukar du känna när helgen tar slut? spännande med ny vecka.
3 Vilket slut på en bok eller film kändes ordentligt? bio Mission Impossible Tom Cruise med sonen, finns kvar, alla otroliga stunt.
4 Är du en person som gärna sparar det bästa till sist, eller tar du det först? sparar gärna det gottaste sist.
5 Har du någon liten ”sista grej” du alltid gör innan du går hemifrån? kollar att mobilen, pengar med.

Slötittat sporadiskt i direktsändning den världsunika flytten av Kiruna kyrka, från gamla stadskärnan till dess nya plats, fem kilometer bort. Den stora kyrkflytten tar två dagar och är en del av den omfattande stadsomvandlingen. Den ikoniska kyrkan är 40 meter bred, 35 meter hög och väger 672 ton. Arbetet kräver extrem precision och ingenting får gå fel. Intressant lyssna på ingenjörerna.
13 kommentarer:
Jag har också tittat lite. Men jag tänker samtidigt på Kirunaborna. Hur skulle det kännas om man måste flytta som de gör. Även om man får ny bostad utan problem så är det ju så jäkla jobbigt att flytta. Och allt man är van vid ändras ju.
Mösstanten, jo, själv har jag bytt land, bytt språk, det går
Otroligt att flytta hela kyrkan i ett stycke!
Sparar också alltid det godaste till sist...Ibland lite tokigt, om man börjar bli mätt...
Ha en god fredag!
Det mesta lika på vad vi svarar idag.
Anna-Lena, fantastisk teknologi, jag äter ganska måttfullt 🍰
Ett riktigt imponerande arbete att flytta kyrkan och spännande att följa.
Jag sparar också det bästa till sist. Dessutom ser jag det som ett bildligt uttryck som inte bara handlar om mat.
Önskar en god fredag!
Znogge, jag tänkte inte heller bara på mat 📚
SaraMadeleine, inte så svåra frågor idag.
Tror att nästan alla tar det bästa sist!
"Spännande med en ny vecka"... det låter piggt å sunt... ska försöka tänka lite så....
Ha nu en fin helg!
Klimakteriehäxan, ingen aning var alla andra gör
professor, lite som en nystart...
Vi är många som tycker lika i dagens frågor!
Ja, kyrkflytten var spännande att titta på!
Ha en fin helg!
Kram
Skicka en kommentar