Så nära att det inte blev nån konsert för mig. Olycka. Åkte buss hem igår, den tvärstannade på hållplatsen, jag flög och landade på golvet. Slog min rygg hårt. En man hjälpte mig ur bussen. Maken hämtade mig på hållplatsen. Vi tog taxi till akuten, satt där några timmar, det smärtade, som knivar i bäckenet. Röntgen som visade att inga sprickor i bäckenet. Doktorn sa jag får åka. Sovit gott med värktabletter, lånat krycka som stöd, snart tåg till Stockholm.

Avicii Arena med sextonåringen ikväll
Rough and Rowdy Ways, hans enda spelning i Sverige.
Vi såg
A Complete Unknown om Bob Dylans liv tillsammans på bio tidigare i år. Filmen redan flerfaldigt Oscarsnominerad. Vi tyckte om filmen båda två och publiken applåderade.
4 kommentarer:
Men usch så obehagligt! Hoppas du klarar dig med värktabletter, det är ändå en halvseg tågresa och konserten säkert lång ... Lycka till med alltihop!
Men oj, vilken otur! Bra att du kollade upp det på sjukhuset. Skönt att ingenting var brutet men riktigt ont kan det göra ändå. Min kollega råkade ut för samma sak men hon bröt sin handled vilket resulterade i en besvärlig operation och en lång sjukskrivning. Tror att hon fick en viss ersättning från bussbolaget.
Fint att du fick klartecken att åka för det hade verkligen varit ledsamt om det inte blivit av.
Önskar er en fin konsert och dig en god bättring!
En sådan otur. Så jobbigt väntan för er alla. Gissar att konserten tar bort smärtan. Hoppas att smärtlindring funkar efter det. Allt gott till dej och barnbarnet!
Så otäckt!!! Tack och lov att du klarade dig och fick åka till konserten med sextonåringen. Hoppas att han tar god hand om dig och att du är nöjd med konserten:-)
Skicka en kommentar