Jag är anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och äga böcker, läser, fotograferar, periodvis läsare; läser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek är uppfylld, är gift med en bokläsare som älskar Fantomen. Som mormor och farmor läser jag även barnböcker. Jag mår bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker måste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den här bloggen:

12 oktober 2025

Tolk av Maja Lee Langvad


Tolk (2024) av Maja Lee Langvad
Vi vill passa på att gratta Maja Lee Langvad som fått Prisma Litteraturpris 2024 och det prestigefyllda Montana Litteraturpris 2024. Langvad bråttas med hur man förhåller sig till en kultur som gått förlorad för en och hur upplevelsen att vara adopterad formar en som person.

En adopterad kvinna från Danmark ­reser under flera år till Sydkorea där hon träffar sin kore­anska familj. De äter galbi och samgyetang och ­pizza med bulgogi, de ler och nickar. Hon kan inte kore­anska och familjen kan inte engelska. Hon är helt beroende av sin tolk, men vad händer egentligen när familjen får reda på att tolken även är ­hennes flickvän?

TOLK är en tragikomisk familjeberättelse om kärlek, queerhet och det svåra med att samtala. Ett varmt porträtt av en koreansk familj i tre generationer och en kvinna som har förlorat sin familj, sitt språk och sin kultur men som genom skrivandet och mötet med sitt ursprung kan berätta sin historia. I TOLK kombineras det personliga och det ­politiska med en lekfull lätthet – det är ett omsorgsfullt ­familjeporträtt och en berättelse om att komma ut, och ­samtidigt en angelägen skildring av den trans­nationella adoptionens konsekvenser.

Min tolk säger: Varför frågar du det?
Jag säger: Jag är bara nyfiken på hur det smakar. Jag tror inte att jag skulle kunna förmå mig att äta hundkött, inte ens om det smakar kyckling.
Min tolk säger: Det är en väldigt gammal tradition att äta hundkött. Man åt hund redan Joesondynastin. Under Japans ockupation och Koreakriget var det ett sätt att få i sig protein för de som inte hade råd med annat kött.
Jag säger: Men det är väl inget argument för att man ska fortsätta äta det? Jag har hört att hundkött är dyrare än nötkött, så det är inte längre de fattiga som äter det.
Min tolk säger: Jag tycker att man prackar på folk sina västerländska ideal när man kritiserar att sydkoreaner äter hundkött. (sid 76) bernur har läst: HÄR.

6 kommentarer:

femfemman sa...

Håller med; man behöver inte fortsätta traditionen med hundkött. Vänder sig lite i magen då jag läser ...

Hanneles bokparadis sa...

Anna-Lena, finns olika traditioner i världen, alla äter inte kräftor 🦞

Lotten sa...

Den boken blev jag nyfiken på. Tack för tips.

Znogge sa...

Inget för mig kan jag säga!

Hannele sa...

Znogge, det förstår jag.

Hanneles bokparadis sa...

Lotten, en annorlunda berättelse som fått antal priser.