Jag är anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och äga böcker, läser, fotograferar, periodvis läsare; läser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek är uppfylld, är gift med en bokläsare som älskar Fantomen. Som mormor och farmor läser jag även barnböcker. Jag mår bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker måste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den här bloggen:

15 juni 2025

Storkbett av Peo Bengtsson, Valle Wigers

Storkbett (2025) av Peo Bengtsson, Valle Wigers
En färsk välskriven roman om längtan, försoning, livslögner och ond bråd död. Vad hjälper det att göra en romantisk resa, ett försök att ha sex utan krav och press, en löjlig förhoppning att det skulle vara lättare att bli gravid i Italien, på semester.
    Första dagen på semestern åker Thomas och Hillevi i vanlig ordning ut till sommarhuset, den här gången för att försöka hitta tillbaka till varandra. Men harmonin störs av det ihärdiga surrandet från Hillevis telefon. Vem är det som inkräktar på deras tvåsamhet?
     Successivt avtäcks hemligheter som hotar att dra undan mattan för allt de tror sig byggt upp. Allt de önskade var att bli en familj, men känner de ens varandra, på riktigt?

Ann-Charlotte var begeistrad, hon också, och mallig över att vara den som hade gjort det som andra gått bet på, och hittat en bra partner till Hillevi.
    ”Vad är det bästa med honom?” frågade hon.
Hillevi tänkte efter en stund. Det fanns många saker, svarade hon. Men en sak hon uppskattade otroligt mycket var att han aldrig avbröt henne när hon pratade. Thomas var nyfiken och vetgirig och redo att lyssna och förstå Hillevi.
     ”Det kan låta banalt”, sa hon till Ann-Charlotte, ”men att få vara med någon som lyssnar på riktigt är nog ganska sällsynt.”
(sid 21) Flera smakbitar kanske: HÄR.

Jag har läst allt Wigers skrivit, och gillat; hans debut, noveller, olika genrer. Han har stark närvaro i texterna och mästare på adjektiv.

13 kommentarer:

Robert W sa...

Det ligger nog en del i det som sägs i texten. Riktigt lyssnande är en svår konst. Tack för smakbiten!

Hanneles bokparadis sa...

Robert W, tyvärr är lyssnande en svår konst som få behärskar, en ny välskriven roman.

femfemman sa...

En sådan sorg och en sådan kamp för dem som vill ha barn, men inte kan. Som tur är så finns det hjälp att få. Två av mina barnbarn har kommit till så. Tyvärr finns det de som inte kan få barn, trots flera IVF försök. Så tungt, och "orättvist".
Ska försöka hitta denna bok. Tyvärr är det så att de nya böcker som du tipsar om, ännu inte finns på vårt bibliotek. Men nu ska jag undersöka hur det är med denna. God söndag!

Znogge sa...

Tack för tipset! Det låter som en väldigt intressant bok så den ska jag absolut läsa.
Ha en fin söndag!

Hannele på Hisingen sa...

Anna-Leva, livet är inte rättvist, helt ny bok

Hannele sa...

Znogge, tror du skulle gilla denna.

Lotten sa...

Peo Bengtsson känner jag till, men boken var okänd. Tack för tips.

Hannele sa...

Lotten, boken är helt ny, visst är det bra med Smakbitar 🙂

Klimakteriehäxan sa...

Flitig pojke, den där Wigers. Jag som kände hans pappa borde läsa något åtminstone.

Hanneles bokparadis sa...

Klimakteriehäxan, det tycker jag absolut du ska göra, kanske hans Berlingryning?

Cinnamon sa...

Har läst en annan bok av Peo Bengtsson tror jag. Tack för smakbiten!

Anonym sa...

Be gärna din lokala bubbla ta in den!

Hanneles bokparadis sa...

Cinnamon, jag har läst flera böcker Valle Wigers 🙂