Jag är anglofil och biblioman, har överdrivet intresse för att samla och äga böcker, läser, fotograferar, periodvis läsare; läser olika mycket olika böcker. Min barndomsdröm om ett eget bibliotek är uppfylld, är gift med en bokläsare som älskar Fantomen. Som mormor och farmor läser jag även barnböcker. Jag mår bra av att omges av böcker, att vara beroende av böcker måste vara det nyttigaste beroendet. Litteraturbanken. My own photos.

Leta i den här bloggen:

04 november 2025

fäder - tisdagstrio


Fars rygg av Niels Fredrik Dahl fick Nordiska rådets litteraturpris 2024.


Min far (1983) av Annie Ernaux handlar om författarens föräldrar och de erfarenheter som formade dem och henne själv. Han dog exakt två månader efter att hon tagit lärarexamen.

Rövardotter av Jackie Ferm är en berättelse om en tuff uppväxt med en frånvarande pappa, som visade sig oftare i löpsedlar än hos sin dotter. Pappan är kallad för Sveriges farligaste man, och han har kallat sig själv "den obotlige psykopaten". Dottern Jackie Ferm skrev sin biografi vid 23 års ålder.

 Fäder (Fars dag på söndag) tisdagstrio - temat tisdagstrio hos: RobertW.

13 kommentarer:

Maria sa...

Fars rygg har jag också med i min trio - jättebra bok! Jag gillade Ernauxs också. Jackie Ferms bok vill jag läsa / bokologen

Hanneles bokparadis sa...

Maria, gillar alla tre, ganska olika.

Cinnamon sa...

Ernaux bok har jag läst. Ferms vill jag läsa.

Mösstanten sa...

Annie Ernaux har jag också i min trio idag. Och Fars Rygg är en fin berättelse. Rövardotter har jag inte läst, men den verkar intressant.

Hanneles bokparadis sa...

Cinnamon, Jackie Ferms bok stark och annorlunda.

Znogge sa...

"Rövardotter" låter intressant så den måste jag kolla upp.

Mrs Calloway sa...

har läst Ernaux och Dahl. gillade särskilt Dahl

femfemman sa...

Den sista låter intressant.
Funderar ofta på min far. Varför var han som han var.? Jag var så rädd för honom. Även i vuxen ålder. Tror att hans sätt påverkat mig lite för mycket...

Hannele sa...

Anna-Lena, äldre fäder var ett mysterium, de levde i helt annan värld; pojkar skulle vara starka, inte gråta... mammorna lät inte pappor ta hand om barn. Män skulle bara jobba... Men vi måste gå vidare, inte släpa på barndomen hela livet.

Anonym sa...

Mrs Calloway, Niels Fredrik Dahls barndom var speciell, hans mor hade det också tufft men hon borde ha varit mer mån om sin son.

Hannele sa...

Znogge, väldigt annorlunda uppväxt.

Hanneles bokparadis sa...

Mösstanten, alla tre är läsvärda böcker.

Klimakteriehäxan sa...

Var också inne på Ernaux bok men hoppade över den ändå. Men "Fars rygg" tror jag i a f att jag vill läsa, tveksam till Jackie Ferms alster.