
* Klass av Elise Karlsson som berättar om Hélène som flyttat till barndomens Rinkeby, bor hos sina föräldrar och börjar på Stockholms universitetet, känner sig utanför: HÄR.
* En enastående karriär av Martin Engberg om Jonas som ska disputera i litteraturvetenskap i Göteborg men det går inte riktigt som han tänkt för handledaren Stefan gör allt för att undvika honom.
* Aftonland av Therese Bohman berättar om ensamma nyskilda Karolina som är professor i konsthistoria vid Stockholms universitet: HÄR.
* En nästan sann historia av Mattias Edvardsson handlar om Lunds universitet.

Samlade verk (2020) av Lydia Sandgrens debut, med nästan 700 sidor göteborgskt, miljöer man känner igen. Universitetsvärlden, Magasinet, Läsesalen. Boken har en lokalanknytning men är allmängiltig på många plan. Två vänner med helt olika bakgrund, kontraster.
Stoner av John Williams sträcker sig nästan över en mansålder; två världskrig, äktenskap, barn, avhandling och långt yrkesliv på universitet.

Vilka kulturella verk tycker du beskriver yrkeslivet på ett bra sätt? undrar enligt O i: veckans Kulturfråga.
8 kommentarer:
Inte en endaste dubblering mellan oss idag. Jag hade svårt att sätta punkt, kom på så mycket BRA!
Klimakteriehäxan, yrken finns ju på något sätt i alla böcker vi läser.
Svåra frågor. Är kriminalromaner en bra spegling av det jobbet? Läste alla Griffits böcker om arkeologen som var specialist på gala ben. Tror ju att man får en bra skildring av yrket. Men har ingen aning. Skulle kanske skriva en bok om lärartillvaron. Kunde bli tillräckligt spännande.... och upprörande. Go kväll!
Anna-Lena, man får bra skidring av flera olika yrken i bra kriminalromaner, riktigt intressant. Även bra skildringar om arbetsplatskonflikter och annat, men skriva sånt kräver väl erfarenhet eller bra research.
Intressanta titlar du valde. Det finns många böcker som skildrar yrkeslivet på ett bra sätt tycker jag. Sedan är inte alla lika trovärdiga...
Znogge, inte lätt att avgöra trovärdighet i alla yrken… men författare bör ha viss kunskap.
En nästan sann historia är nog min favoritbok av Mattias Edvardsson! Väntar på den svåra tvåan efter Samlade verk och hoppas att den snart kommer.
Ingen anonym kommentar, glömde bara att fylla i allt.
Skicka en kommentar